O Dobrosladu

Použití sladu jako přírodního sladidla nabízí řadu výhod. Způsobuje pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi než bílý či hnědý cukr. To znamená, že je v porovnání s cukrem vhodnější pro lidi, kteří chtějí udržovat hladinu glukózy v krvi v určitých mezích. Sacharidy, které obsahuje Dobroslad, jsou podobné těm, které obsahuje ječmen a další celá zrna.

Dobroslad je bohatý na minerály: vápník, draslík, železo, hořčík, vitamíny: provitamin A, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B4, vitamin B5, vitamin B6 a vitamin E a beta-karoten. Pro své výživové hodnoty je doporučovaný dětem, těhotným ženám, sportovcům a rekonvalescentům. Obsahuje v zrnu se přirozeně vyskytující lepek v množství 0,124%.

Dobroslad se skvěle hodí do většiny koláčů a pečiva. Zatímco z umělých sladidel nelze vyrobit dobré těsto (nehledě k jejich spornému působení v lidském těle), sladové koláče a pečivo jsou dokonalé. S menším množstvím cukru a kalorií, ale stále s výbornou chutí. Navíc tolik  neředí těsto!

Čím je Dobroslad tak jedinečný?

Sladovna, kde se Dobroslad vyrábí, se nachází na severu Srbska v autonomní provincii Vojvodina. V této oblasti se hojně vyskytuje minerál Klinoptilolit. Ječmen na polích je tímto minerálem příznivě ovlivňován a spolu s teplým podnebím představuje ideální základ pro slad s lahodnou chutí – bez „pivního ocasu“, vysokým obsahem minerálů a skvělými vlastnostmi při pečení.

Klinoptilolit – jeho původ a složení

Klinoptilolit je přírodní, mikroporézní aluminosilikátový minerál (zeolit), který se v přírodě nalézá ve vulkanických horninách. V přírodě je tento minerál neaktivní. Aktivuje se procesem mechanické a tepelné úpravy, při níž se zvětšuje volný povrch částic, čímž se zvyšuje jejich absorpční schopnost a kapacita výměny iontů. Jde o 100% přírodní, netoxický a inertní prostředek.

Klinoptilolit se skládá z tetraedru SiO4 a AlO4, které tvoří kostru krystalů, mezi nimiž se nalézají kanálky a dutiny a v nich vázané ionty K+, Na+ a Ca2+. Ty se snadno vyměňují s jinými ionty v daném prostředí. Mikročástice klinoptilolitu dodávají buňkám živiny a odstraňují z nich odpadní produkty buněčného metabolismu. Studie z posledních let zkoumají potenciál klinoptiolitu jako antioxidantu a prostředku při léčbě rakoviny.

Chci objednat online.
Chci zakoupit v kamenném obchodě.
Zajímají mne recepty.